Yatağa bağımlı hasta nakil hizmeti

PENDİK BELEDİYESİ HASTA NAKİL HİZMETLERİNE İLİŞKİN KOŞULLAR

 

 1. HASTANIZIN DURUMUNUN ACİL MÜDAHALE GEREKTİRDİĞİNİ VE ACİLEN HASTANEYE KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ LÜTFEN 112’Yİ ARAYINIZ VE ACİL HASTA NAKİL AMBULANSI TALEP EDİNİZ.

 2. Bu hizmet kapsamında Hasta nakil ambulansları SADECE YATAĞA BAĞIMLI/YATALAK HASTALARA HİZMET VERİR.

 3. Pendik Belediyesi tarafından sunulan bu hizmet sadece acil tıbbi müdahale gerektirmeyen hastaların nakillerinin sağlanması ile sınırlıdır.

 4. Bu hizmet kapsamında sadece Pendik ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar ile sınırlı ve bedelsizdir.

 5. Hasta nakil ambulansı ile hasta taşınması hizmetinde temel prensip hastanın oturur vaziyette seyahat etmesinin mümkün olmaması ve tümüyle yatağa bağımlı olmasıdır.

 6. Yatalak olmayan (oturur vaziyette seyahat edebilen) hastaların hastaneye gidiş-gelişlerinde kendi imkanlarını kullanmaları gerekmektedir.

 7. Aylık 4’ten fazla nakil talebi gerektiren; Diyaliz, Fizik Tedavi v.b. hastalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 153 No’lu hattı arayıp talebinizi iletebilirsiniz.

 8. Hasta nakil ambulansı ile hasta taşınmasının uygun olduğu hallerde hastanın taşınması sırasında en az bir hasta yakını hastaya refakat eder. Refakatçi sayısı hiçbir durumda bir kişiyi geçemez.

 9. Hastaneye gidiş taleplerinde, talep zamanı, randevu gününden 1 iş günü önce saat 16:00 a kadar yapılır. Talep, idare görevlisinin, ilgili talebin işbu talimatnameye uygun olduğunun tespit etmesi halinde kesinlik kazanır ve onay mesajı ile tarafınıza bildirilir.

 10. Kesinlik kazanan randevunun iptalinin gerektiği hallerde, iptal talebinin derhal Pendik Belediyesi Çağrı Merkezine bildirilmesi gerekir.

 11. Sağlık kurumlarından dönüşlere ilişkin talepler çıkış işlemlerinin kesinleşmesi/tamamlanmasından sonra yapılır. Tahmini çıkış zamanı için randevu oluşturulamaz.

 12. Hastanızı almak üzere gelen ambulans, hastanızın hazır olmadığı durumda 5 dk dan fazla bekleyemez.

 13. Kesinleşen hastane çıkış taleplerinizin onaylanmasını takip eden 1 saat içerisinde hastanız alınır.

 14. Hasta nakil ambulansları işbu talimatnameye uymak koşulu ile 24 saat hizmet verebilmektedir. Ancak kontenjanlar sınırlıdır. Günlük kontenjan (randevu sayısı) Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yüklenici ile Belediye arasında imzalanan sözleşme hükümleri kapsamında belirlenir.

 15. Pendik Belediyesi tarafından verilen Hasta Nakil Hizmeti, hastaneden hastaneye veya evden eve sevk işlemleri ile yoğun bakımdan çıkan hastaları kapsamaz.

 16. Bu hizmet her bir vatandaşımız için aylık 4 gidiş ve 4 geliş talebi ile sınırlıdır.

 

Yatağa bağımlı hasta nakil başvurusu için tıklayınız.


21 Ekim 2019