Pendik Sanat Akademisi Yıl Sonu Sergi Tarihleri

PENDİK SANAT AKADEMİSİ

 

2021 Pendik Belediyesi Sanat Akademisi El Sanatları Kursu Kataloğu İçin Tıklayınız.

 

“Pendik Sanat Akademisi” bir duygunun, düşüncenin ve yaşam tarzının dışavurumunu özüne sadık kalıp estetik endişelerle geliştirerek nesiller öncesinden nesiller sonrasına miras bırakmayı kendisine görev edinmiştir.

Bir medeniyetin bu kutlu mirasa yaklaşımı, yüzyıllar sonrasında dahi ulaştığı sınırları göstermenin, anlaşılmasının ve anlatılmasının insanı bilişsel ve duyuşsal etkilemenin ve döneminin içine çekmenin en zarif ve etkili yoludur.

Sanat kimine göre estetik bir bakış açısıyla duyguların dışavurumu, kimine göre renklerin ve çizgilerin tam uyumu olsa da Pendik Sanat Akademisi yorumuyla sanat bir arayıştır.

Aranana, sanattan sanata ve sanatçıdan sanatçıya farklı yollarla ulaşılmaya çalışılsa da varılacak yer tek olma özelliğindedir. Bu arayış, kimi zaman bir hattatın hokkada demlenmiş is mürekkebine daldırıp kağıt üzerinde gezdirdiği kamış kalemiyle kimi zaman özü toprak, öd ve kitre olan bir tekne içindeki mananın at kılı ve gül dalıyla püskürtülmesiyle olurken kimi zaman da her ilmesinde bir duygu barındıran evlerin baş köşesinde vaktini bekleyen her bir motifi yaradılışı hatırlatan Yaradan'ın büyüklüğüyle doğadan ilham alınan ipek seccadeyle olur. Ham bir odunun kündekârıyla bir yıldıza dönüştüğü evrendeki arayıştır bazen. Bazen de dilsiz bir taşın demir bir çekiçle dile gelmesidir. Manası sırrında gizli bütün emeklerin har dolu ateşe atılmasıdır, bazen bu arayışın yolculuğu.

Pendik Sanat Akademisi, her yıl bu büyülü ve keyifli yolculuğa çıkmak isteyen yüzlerce kursiyere ev sahipliği yaparak sahip olduğu manevi şuur ve kabiliyetle onları bu medeniyet mirasının birer temsilcisi yapma yolunda tüm imkanlarını seferber etmektedir. Deneyimli ve alanında uzman kadrosuyla profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Geleneklere bağlı, sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir anlayışla bu kutlu amaca hizmet etmektedir.


20 Mayıs 2021