PEAK’tan gerçeği aratmayan deprem tatbikatı

Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (PEAK) gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı düzenledi. AFAD ile birlikte gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği kurtarma çalışmaları yapıldı.Tatbikatı yakından takip eden Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin Deprem olduğunda hazır olmak gerekiyor, bu noktada Pendik Belediyesi olarak PEAK’ı kurduk ve AFAD’dan sertifika alan ilk belediye olduk. ”dedi

Pendik Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi, AFAD ile birlikte Pendik’te deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk defa AFAD akreditesi alan PEAK, gerçeğe yakın bir deprem tatbikatı düzenleyerek olası afetlere karşı eğitim yaptı. Tatbikatı yakından takip eden Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Ülkemiz deprem ülkesi. Deprem olduğunda hazır olmak gerekiyor, bu noktada Pendik Belediyesi olarak PEAK’ı kurduk ve AFAD’dan sertifika alan ilk belediye olduk. Kentsel dönüşüm de yaptığımız bu alanda ekibimizle tatbikat gerçekleştiriyoruz. Ne kadar hazır olduğumuzu görmüş oluyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Kurtarma çalışmaları canlandırıldı

Orta Mahalle’de kontrollü yıkılmış bir binada gerçekleşen tatbikatta 7,5 büyüklüğünde bir deprem senaryosu oluşturuldu. Ekipler deprem alarmı ile binada yaralı arama çalışmalarına başladı. Sonrasında eğitimli köpekler eşliğinde bina enkazı arandı. Senaryo gereği binada bulunan bir yaralı dışarı taşınarak ilk yardım alanına getirildi. Ekipler yine ilk müdahaleyi burada yaptıktan sonra yaralı hastaneye kaldırıldı. Gerçeğini aratmayan senaryoda PEAK ve AFAD personelleri kontrollü bir şekilde olaya müdahale etti.

Kentsel Dönüşüm ile depreme dayanıklı ve modern yapılar inşa edilecek
Tatbikatın yapıldığı Orta Mahallede devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bölgeye depreme dayanıklı ve modern binalar inşa edilecek.Toplamda 447 yapının yıkılacağı proje alanında Pendik Belediyesi ekipleri çevre güvenliği alarak tahliye süreci tamamlanan yapıları yıkıyor.Deprem riskleri göz önünde bulundurularak yıkılan yapılarda 1.Etap ise tüm hızıyla sürüyor.Proje tamamlandığında Orta Mahalle'ye 2081 bağımsız bölüm kazandırılacak.

 


14 Eylül 2022