Ormanlık alan ve barajda temizlik yaptılar

Pendik Belediyesi Türkiye Çevre Haftası etkinliklerine başladı. Etkinliklerin ilki Aydos Ormanı ve Ömerli Barajı’nda gerçekleştirildi. PEAK, STK’lar, öğrenciler, özel kuruluşlar ve kamu kurumları bu anlamlı günde ormanlık alanlarda tonlarca çöp ve atık topladı.

Türkiye Çevre Haftası’na yönelik Pendik’te ilk etkinlik Aydos Ormanı’nda düzenlendi. Başta PEAK olmak üzere Pendik Kent Konseyi, Kızılay, Teknopark, Türkiş Teknik, AFAD Gönüllüleri ve Gedik Üniversitesi öğrencileri ilk olarak Aydos Ormanı’nda temizlik yaptı. Bir saati aşkın süre ormanda çöp ve atık toplayan temizlik gönüllüleri onlarca poşet çöpün doğayı kirletmesini engellemiş oldu.

Öğrenciler çöp toplayıp mesaj verdi

Bir diğer çevre etkinliği Ömerli Barajı’nda düzenlendi. Buradaki etkinliğe 70 öğrenci katılarak baraj bölgesinde temizlik yaptı. Ellerindeki poşetlerle atık ve çöpleri toplayan öğrenciler etkinlik sonunda ellerindeki “Dünya ortak evimiz”, “Dünyamızı kirletmeyin” mesajı verdiler. Etkinlik, öğrencilerin uçurtma uçurmasıyla sona erdi.

Etkinlikler yarın Flyboard gösterisiyle devam edecek

Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri yarın (4 Haziran Cumartesi) kaldığı devam edecek. Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri (PEAK) su altı temizliği yapacak, denizdeki atıkları çıkararak sahilde sergileyecek. Daha sonra düzenlenecek Flyboard gösterisiyle “Denizi kirletmeyin” mesajı verilecek.


03 Haziran 2022